Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kimuli a poslušnost (nebo neposlušnost? )

18. 5. 2008

 

Obrazek    Na cvičáku v  Třebíči jsem chodila nejprve do psí školky, kde jsme se s bandou dalších štěňat (a nejen těch) procházeli a cvičili přivolání. První hodinu Kimulka poslouchala jako nikdy. Vždy s nadšením přiběhla a hezky si sedla, jako by se předváděla před ostatními. Ovšem co je na cvičišti, není na bojišti. Po pár dnech jsem se na procházce cítila ve většině případů jako vzduch. Jinak když už se uráčila přijít po tom, co si vyřídila všechno důležité (řekla bych, že to bylo všechno, hlavně ne já), tak byla zase nejhodnější pejsek pod sluncem.

    Jednou ale bylo jedno takové období, kdy úspěšnost přivolání dosahovala snad až 80%. Nevím, jestli to náhodou neměla Kimulka nějakou obrácenou pubertu...? To byla hned radost chodit na procházky na volno.
    I když jsem si mojí basenjici pořizovala s tím, že jsem věděla, že se nedá moc dobře vycvičit, nenapadlo mě, že to bude až tak moc. Možná si někteří řeknete, že to jde, ale mě už si Kimulka vycvičila po svém, tak Vám říkám, že (mi) to fakt nejde ? Při každém nepovedeném přivolání jsem se rozčilovala, nadávala jsem, ale řekla bych, že si ze mě Kimuli dělala jen větší a větší srandu. A vždycky když už přišla, nemohla jsem jí důrazně říci, že má přijít hned na první zavolání. Vždyť přece přišla, copak záleží kdy? … Nemělo to cenu. Teď vím jedno. Kimuli na zavolání buď přijde, nebo nepřijde-jedna jistota, kterou mi na procházkách poskytuje.

Obrazek   Takže se poslední dobou také docela často stává, že venku lovíme, bohužel ne s Kimulkou, ale Kimulku. Z procházek se jí moc nechce domů, a tak si většinou usmyslí, že by to chtělo nějaký přídavek. Takže už dost krát jsme ji naháněli venku i přes hodinu (dvě) a nedávno, když ji venčil brácha s kamarádem, tak ji naháněli snad až tři hodiny… Fikaně si nechá k sobě přijít člověka jen na takovou vzdálenost, aby mohla vždycky bezpečně uniknout.

   Jinak je ale moc šikovná a s radostí se učí nové a nové cviky. Doma zvládá krásně základní sadu cviků, jako např. sedni, lehni, vstaň, zůstaň… A nejen to, umí se plazit, s menší pomocí dělá mrtvolku a zajíčka (kdy sedí a má zvednuté přední packy) a velmi ráda skáče. Venku už je to horší. Ale když už zvládne přivolání a je u mě, jde to.